Омела біла
Опис. Багаторічний напівпаразитичний вічнозелений кущик кулястої форми із родини Омелові. Гілки зелено-жовті циліндричної форми, голі, дерев’янисті, вилчасто-розгалужені, у вузлах потовщені і дуже крихкі. Листки супротивні, шкірясті, цілокраї, еліптично-довгасті, сидячі, жовто-зелені. Квітки одностатеві, жовті, сидячі, зібрані по 3-6 у головчасті суцвіття в розвилках гілок. Плоди ягоди білі, кулясті або короткоовальні, з трохи вдавленою верхівкою.
Час цвітіння. Березень – квітень.
Частини рослини, що застосовуються. Молоді гілки з листками.
Місцезростання. Паразитує на листяних і хвойних деревах.
Час збирання. Заготовляють молоді гілки з листками пізно восени і взимку.
Хімічний склад. Алкалоїд (віскотоксін, вісцерін), спирти, інозит, кислоти (олеанова, урсолова), смоли, каротин, вітамін С, сапоніни, каучук, флавони, віск. Рослина отруйна.
Дія. Застосовують препарати омели як гіпотензивні, седативні, в’яжучі, кровоспинні та глистогінні засоби, а також як загальнозміцнюючі засоби для літніх; для посилення діурезу і виділення продуктів азотистого обміну; мають цитолітичні властивості. Зовнішньо порошок і настій із трави омели використовують як пом’якшувальний і знеболювальний засоби при абсцесах та інших шкірних хворобах.
Застосування. Настоєм омели лікують гіпертонічну хворобу 1-2 стадії, атонію кишок; легеневі, носові, маткові кровотечі. Корисно вживати препарати омели при шлунково-кишкових, менструальних і гемороїдальних кровотечах, при епілепсії, еклампсії та істерії; при болях у животі. Доцільним є вживання чаю з омели для підвищення життєвого тонусу (особливо людям похилого віку) та при запамороченнях. Для промивання вагіни при кольпіті і білях використовують настій із трави омели і деревію звичайного. Очищений екстракт омели (у вигляді ін’єкцій) запропоновано як цитолітичний засіб при неоперабельних формах раку.
Спосіб застосування.
1. Водяний настій: 1 чайна ложка подрібненої омели, залити 1 склянкою холодної води, настоювати цілу ніч. Пити по 1/3 склянки тричі на день. Лікування тривале.
2. Для вигнання круглих глистів вживають суміш листків омели і кореня валеріани у співвідношенні 1:2, подрібнених на порошок. Пити по 1 чайній ложці щодня протягом трьох днів. При цьому їдять багато свіжої тертої моркви.
3. Дітям при глистах дається теплий відвар з 3 г листків на 200 г молока.
4. При надмірних менструаціях: по 1 столовій ложці суміші трави омели білої, трави грициків звичайних і трави споришу залити 1 стаканом води та варити 15 хвилин. Випивають вранці й увечері по 1 склянці.
5. При кольпіті та болях: по 1 столовій ложці трави омели та деревію звичайного залити 1 л кип’ятку, настояти до охолодження, процідити і використовувати для спринцювання.
Протипоказання. Омела біла – отруйна рослина, ії застосовування можливе тільки за призначенням і під наглядом лікаря. Володіє абортивною дію, тому при вагітності протипоказана.